Soygun Alarm Sistemleri

1

Güvenlik insanoğlunun var oluşundan beri önemli olgulardan biri olmuştur. Güvenlik sistemleri çağımızın teknolojisi olan, elektronik teknolojisinin kullanılması ile birlikte sürekli gelişme göstermektedir. Hırsızlık tüm yerleşim yerlerinde en çok korkulan olaylardan biridir. Bu olayların başlangıç anında ilgili birimlerin hemen haberdar edilmesi için ihbar ve alarm sistemlerine ihtiyaç vardır. Gelişen teknolojinin amacı ise caydırıcı unsurları ile bu olayları en aza indirmek ve olabilecek tehlikeleri önlemektir. Bunun için güvenlik sistemleri kişilerin günlük yaşantılarını bozmayacak şekilde projelendirilir. Elektronik güvenlik sistemleri genelde alarm sistemi adı verilen hırsızlık, yangın ve gaz kaçağı gibi tehlikelere karşı kurulan erken uyarı sistemleridir. Bu tehlikelerin her birine karşı ayrı sistemler kurulduğu gibi hepsini kapsayacak şekilde sistemler de kurulabilmektedir. Güvenlik ve hırsız alarm sistemlerinde algılayıcılar ve dönüştürücüler en önemli rolü oynamaktadır.

Alarm Haber Alma Merkezi olayın doğruluk testini yaptıktan sonra ilgililere haber vererek; jandarma, polis, itfaiye ve işyeri sahiplerine ihbar ederek gereken önlemlerin hızla alınmasını sağlamaktadır. Böylece riskleri en aza indirmek mümkün olmaktadır.

AKILLI ALARM SİSTEMİ NEDİR?
Kedi, köpek gibi evinizde beslediğiniz evcil hayvanları algılamayan, dolayısıyla yanlış alarm vermeyen sistemlerdir.Evlerinde evcil hayvan barındıranların tercih edeceği akıllı alarm sistemi farklı ağırlıkta hayvanlar için ayrı üniteler içerdiğinden, istediğiniz ayar ile olası yanlış alarmları önler.

Alarmlı Güvenlik Sistemi evimi nasıl korur?
Herhangi bir sebepten dolayı evinizde ya da işyerinizde alarm çalmaya başlarsa, sinyali alan alarm haber alma merkezi derhal durumu 24 saat iletişim halinde oldukları emniyet birimlerine ve yetkililerine bildirirler.

Kablosuz Alarm Sistemleri ile Kablolara veda Edin! 
Evleri keyifle yaşanabilir kılan en önemli faktörlerden biri, dekorasyona gösterilen özendir. Işıklandırma, dekoratif ürünler ve renkler bir mekânı olduğundan çok daha güzel bir hale getirir. Özenle yapılan dekorasyon sonrasında ise estetik görünümü bozmamak için kablolu cihazların seçiminde çok hassas davranılır. Mümkünse kablosuz alarm sistemi ürünleri tercih edilir. Çünkü bu tip cihazların kabloları evde estetik olmayan bir görüntü sergileyebilir. Yakın bir zamana kadar alarm güvenlik sistemlerinin montajında da tüm elektronik cihazlarda olduğu gibi kablo kullanıyordu. Ancak geliştirilen kablosuz alarm teknolojileri sayesinde alarm sistemlerinde kablo kullanımı bir zorunluluk olmaktan çıktı. Evinize alarm sistemi taktırmak istiyorsunuz fakat kablo kirliliğinden hoşlanmıyorsanız, Barış İletişim’in kablosuz güvenlik sistemleri tam size göre. Ev ve işyerinizdeki yaşam senaryonuza göre uygun olarak yerleştirilen Barış İletişim’in alarm sisteminin hem kablolu hem de kablosuz seçenekleri bulunuyor. Kablosuz alarm sistemleri evde kablo kalabalığından hoşlanmayan kişiler tarafından büyük ilgi görüyor. Kablosuz alarm sistemlerinde alarm paneli ile detektörler ve manyetik kontaklar arasındaki veri alışverişi RF sinyaller aracılığı ile gerçekleştiriliyor. Böylece alarm sistemlerindeki kablo sorunu ortadan kaldırarak yaşam alanlarının dekorasyonu korunmuş oluyor.

Alarm Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeliyim?
Güvenlik hizmeti alacağınız firmanın, gelen sinyali inceleyip gerekli yönlendirmeyi yapacak uzmanlardan oluşan ve 7 gün 24 saat aktif olarak hizmet veren bir alarm merkezi olup olmadığını kontrol edin. Satış sonrası destek ve teknik servis hizmetlerinde, müşteri odaklı hizmet verebilecek altyapısı ve insan kaynağı olup olmadığına dikkat edin. Kullanılan ekipmanların uluslar arası elektronik standartlarına uygun olup olmadığını kontrol edin. Alarm sistemi ürünlerinin ve ekipmanlarının yedek parça ve yetkili servis ve yerinde bakım garantisi olduğunu araştırın. Kullanılacak Alarm sistemini sensörleri yetkili bir danışman ile beraber oluşturun. Böylece Alarm sistemleri güvenlik sisteminden en iyi verim almanız, yanlış alarmları en aza indirmiş olursunuz. Sensörlerin montaj ve tasarımı güvenlik sistemi konusunda eğitimli ve uzman ekipler tarafından tesis edilmiş olduğundan emin olun. Alarm sistemi ile ilgili bölge tanımlamaları ve alarm sisteminin kullanıcı şifreleri gibi programların eğitimini eksiksiz bir şekilde öğreten, konusunda tecrübeli ve uzman firmaları tercih ediniz.

Alarm Sistemleri

Alarm sistemleri, önce kablolu ve kablosuz alarm sistemleri diye ikiye ayrılır, daha sonra hırsız, yangın, gaz ve su baskını alarm sistemleri olarak çeşitlendirilir. Alarm sistemleri günümüzde güvenlik sektöründe olmazsa olmazlardandır. Piyasada en çok tutulan alarm sistemi markaları; DSC, Paradox, Crow, Teknim, Desi, ve Jablotron’dur. Dünya da en çok tutulan markaların başında gelir bu büyük firmalar. Türkiye’de de durum aynı. Aralarından iki tanesinin tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilmişlerdir. Bunlar Teknim ve Desi’dir. İkisininde fabrikası İstanbul’dadır.
Alarm sistemleri, konusunda bu kadar marka varken hangini seçmeliyiz sorusuna yanıt aramaya çalışalım. Öncelikle karar vermemiz gereken ilk etken kablolu mu yoksa kablosuz sistem mi kurduracağız ona karar vermeliyiz. Bundan iki üç sene önce sorsaydınız, eski sistemlerde kablosuz teknolojisi çok gelişmediğinden kesinlikle kablolu sistemler kurdurun derdim. Fakat günümüz teknolojisinde  kablosuz sistemler de en az kablolu sistemler kadar düzgün ve hatasız çalışmaktadır.

2

Kablosuz Alarm Sistemleri
Kablosuz alarm sistemleri, adı üzerinde kablosuzdur fakat burada kablosuz derken sistemin komple kablosuz olduğu anlamına gelmiyor, bu tür sistemlerde yalnızca kumanda, dedektör ve kontaklar kablosuzdur ki esasında alarm sistemlerinde kabloyu gösteren ve en çok kablo kullanan bu dedektörlerdir.
Kablosuz Alarm Sistemleri, kablo çekilmesi gereken yerler, panele 220V verilirken, panele telefon hattı girerken birde panelden sirene kablo çekmeliyiz, sirenlerinde kablosuzları var fakat önermiyoruz. Birincisi çok pahalı ikincisi de zaten siren kablosuz dahi olsa ona 220V enerji çekilmesi gerekli, o kadar 220 çekene kadar panelden bir kablo çekerim elektrikte tetikte aynı kablodan gitmiş olur.
Kablosuz alarm sistemlerin, dediğimiz gibi kumanda, dedektör ve manyetik kontaklar kablosuzdur. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu alarm panellerinde yadadedektörlerin üzerinde pil göstergelerinin olmasıdır. Gösterge olmayan ya da sinyal vermeyen alarm sistemlerini kesinlikle tercih etmeyiniz. Pilleri sürekli olarak kontrol edemezsiniz. Bazı markalarda bu gösterge var iken bazı markalarda yoktur. Bu dedektörlerin üzerindeki piller ortalama ikişer sene gitmektedir. Birinin pili azaldığında komple sistemde bulunan tüm pilleri, panel aküsü ve siren aküsü ile birlikte  değiştirmenizi öneririm. Ortalama iki senede bir yapacağınız bu işlemle alarm sisteminizi daha verimli halde kullanabilirsiniz. Kablosuz alarm sistemlerinde en iyi markaların başında Jablotron ve DSC gelmektedir. Fakat bu iki markanın fiyatlarının diğer alarm markalarına göre çok yüksek olmasından dolayı bir çok ucuz marka türemiştir. Şunu da belirtmek isterim, Türk Markası DESİ Alarm Sistemlerinin de bu iki markadan kalır yanı yok. Diğer Çin işi ve diğer tüm markalar kablosuz sistemlerde başarısız. Yüzlerce kurulum yapmış biri olarak size gururla tavsiye edebilirim Desi Alarmı.
Kablolu alarm sistemlerinde ise tek fark, kumanda, dedektör ve manyetik kontaklara kablo çekilmesi ve bölge tanımlamalarıdır. Önümüzdeki üç beş sene içinde kablosuz sistemlerin fiyatları ucuzladıkça kablolu sistemler artık kullanılmayacak duruma gelecektir.
Alarm sistemlerinde bir diğer konu ise Alarm Haber Alma Merkezleri ve aylık ödemeli sistemlerdir. Biz firma olarak asla bu iki yolu da önermiyoruz. Alarm izleme merkezlerinin yaptığı hiç bir şey yoktur, AHM’lerin ayrı bir teknolojisi de yoktur, panel AHM’yi arar, merkezdeki personelde verilen sistemdeki telefon numarasını arayıp, müşteriye şifre sorar, daha sonra alarm aldıklarını ve onlardan kaynaklı mı diye sorarlar, neticesinde 155’i arayarak  polis çağırır vs. Yaptıkları tek şey aracılıktır, aracı bir kuruma neden boşuna para ödeyesiniz ki? Sistemin arama yapması Alarm Sistemlerinin üzerinde bulunan telefon kartlarının özelliğidir. Bu kartlara telefon hattı girilir, daha sonra aranacak numaralar programlanır. Haber alma merkezi yerine kendi numaranızı ve yakınlarınızın numarasını programlatın alarma, alarm anında sizleri arasın, siz de 155’i arayarak polis çağırabilirsiniz. Alarm izleme merkezlerine boşa para ödemeyin.
Aylık ödemeli sistemlerde de ürüne para vermezsiniz, daha doğrusu para vermediğinizi sanarsınız, firmalar alarm izleme merkezine sizi abone yaparlar, her ay fatura keserler, alarmı da sözde ücretsiz kurarlar, yalnız bu ödeme işlemi siz bu sistemi kullandığınız sürece devam eder, sürekli ödersiniz. Bu tür sözleşmelerle iş yapmayın, alarm sistemini kendiniz kurdurun, peşin verin parasını ya da bir çok firma kredi kartına taksitle alarm kurulumları yapmaktadır. Bu şekilde alacağınız bir alarm sistemi size çok daha ucuza gelecektir. Alarm izleme merkezine ödeyeceğiniz bir yıllık ücret ile siz bu sistemi komple satın alabilirsiniz.
Hırsızlar kapana kısılacak!

Son yıllarda teknolojinin ilerlemesiyle birlikte her şeyi kontrolünüz altında tutabilmek için bazı gereksinimlerinizin olduğu herkes tarafından bilinmektedir. En güvenli olarak tanımladığınız konut, işyeri ya da şirketlerde, beklenmeyen tehditlere karşı maksimum düzeyde bir güvenlik mekanizmasına sahip olmanız hayatınızı kolaylaştırıp size önemli bir avantaj sağlamaktadır. Bunun için ise mutlaka en doğru bir güvenlik mekanizmasına sahip olmak gerekiyor.

Gelişmiş bir güvenlik sistemi, yaşam ve çalışma alanlarındaki can ve mal güvenliğini en üst noktaya çıkarabilir ve tehditlerden sorunsuz bir şekilde kurtulabilmenize yardımcı olur. En güvenilir ve gelişmiş bir hırsız alarm sistemi sistematik ve iyi bir projelendirmeyle size maksimum fayda sağlayacaktır.

Evinizde, şirketinizde olmadığınız durumlarda bile, sanki oradaymış gibi bir imkâna sahip olmak herkesin arzuladığı bir gerçektir. Uzaktan erişim sağlayabilmek, cep telefonu ile kontrol, akıllı panellerden en iyi şekilde fayda sağlayabilmek için ev otomasyonu ; havalandırma, soğutma, havuz alarmı, su baskını ve algılama entegrasyonu, söz konusu sistemle kolaylıkla sağlanabilir. Doğru bir sistem, hırsızların korkulu rüyasıdır!

SOYGUN ALARM SİSTEMLERİ VE GÜVENLİK

İnsanlığın var oluşundan bu yana insanlar kendilerini ve mallarını korumak için çeşitli araç ve gereçlerden yararlanmışlardır. Günümüzde de insanlar hırsızlara karşı mallarını koruyabilmek için değişik yollara başvurmuşlardır. Son yıllarda görülen hırsızlık olaylarındaki artışlar insanları çağımız teknolojisine uygun rahat ve yüksek güvenlikli soygun alarm sistemlerine yöneltmiştir.

Ev veya işyerlerinin hırsızlık, yangın, gasp, tehdit veya sağlık sorunu gibi durumlarda başkalarının haberdar edilmesine dayanan soygun alarm sistemlerielektronik bir güvenlik sistemidir. Alarm haber alma merkezleri kendilerine gelen mesajı duruma göre kullanıcıya, polise, itfaiyeye ve ambulansa bildirir. Soygun alarm sistemleri 5 ana bölümden oluşur; algılayıcılar-detektörler, alarm paneli, uyarıcılar, sistem kontrol-kumanda araçları, bunlar arasındaki bağlantı tesisatı.

Mekânın kapı ve pencerelerinin açılması, ortamda hareket eden varlıkların olması, cam kırılması, gaz kaçakları ve yüksek ısının algılanması gibi durumlar söz konusu olduğunda alarm haber alma merkezlerine giden mesaj aracılığıyla kullanıcı uyarılır. Alarm haber alma merkezleri bu hizmeti yıllık abonelik ücreti karşılığında yerine getirir.

Sistem kullanıcının yaşam tarzına göre muhtemel saldırı yollarını ve tehlikeleri göz önüne alan sonuçlara göre düzenlenir.Bu sistemle kullanıcılar ev ve işyerlerini rahatlıkla terkedebilmekte ve gözleri arkada kalmamaktadır.

DAVETSİZ MİSAFİRLER İÇİN ALARM SİSTEMLERİ

En korktuğumuz şeylerden biri belki de hırsızlardır. Bunun için aldığımız tüm önlemler çoğu zaman yeterli olmamaktadır. Yaşadığımız alandaki istemediğimiz zamanda gelen davetsiz misafirler artık canımızı sıkamayacak.

Sağladığı hizmet kalitesiyle müşteri kalitesini arttırmayı hedefleyen soygun alarm sistemleri yaşadığınız alanı huzurlu bir ortama çeviriyor. Hizmet kalitesini sürekli arttırmayı hedefleyen firma, satış öncesi ve sonrası destek hizmetleri ile piyasada ki diğer firmalara oranla önde. Güvelik ürününün yanı sıra merkezindeki kayıt sistemi ve kontrol sistemi ile sizi ve yaşam alanınızı koruyor. Bünyesinde mühendislerinde olduğu uzman kadrosu sayesinde müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır.

Aldığınız alarm sistemi kurulumu firmamız tarafından sağlanırken aynı zamanda garantili ve satış sonrası destek veren bir hizmet anlayışı sunmaktayız. Alacağınız alarm sistemi için uzman kadromuz ile öncelikle yaşam alanınız için keşif yapılır. Sizin güvenliğiniz için en uygun ve güvenilir ürün birlikte seçildikten sonra tekrar uzman kadromuz ile kurulum gerçekleşir. Siz ve huzurunuz için alarm sistemlerimiz ile yanınızdayız.